سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦

کرج نوعی دیگر!

 منبع :

 نويسنده : علي فرهادي دادستان عمومي و انقلاب كرج    ایمیل : dadsetan@hadid.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1392/06/17  

این بار نوبت برنامه ماه عسل است که استان البرز را با یک ویژگی برتر و افتخار آمیز به کشور معرفی کند . بعد از اخبار تکان دهنده و بعضاً در نوع خود بی نظیر که مردم کشورمان از استان البرز و شهر کرج شنیده اند ومی شنوند و معمولاً چهره ای نا آرام از آن نمایش می دهد مانند قتل یا ضرب و جرح قهرمانان و ورزشکاران نام آور ، بروز خرافات مذهبی یا مروجین خرافه گرایی در قالب پزشک سنتی ، گیاهی ، مذهبی و...  که معمولاً به لحاظ بافت و ترکیب جمعیتی دور از انتظار نیست اما مردم کشورمان امسال در ماه مبارک رمضان شاهد برنامه ای زیبا ، معنوی و احساسی در یکی از قسمتهای ماه عسل بودند که به برکت شهیدی جاویدالاثر خاطره ای شیرین ، غرور آمیز و افتخار انگیز ایجاد کرد آنهم بنام مبارک بسیجی شهید «ایرج خرم جاه » ساکن روستای سیبستان ساوجبلاغ که خداوند جسد او را از دی ماه سال 1365 تا امروز برای خانواده اش مخفی نگه داشت تا بار دیگر شگفتی ها ، عظمت و تلخی و شیرینی های جنگها و بویژه دفاع مقدس نمایان شود و بهتر از آن استان سرافراز البرز هم از برکت این نام بهره ای ببرد و ذائقه تلخ یا نگران مردم از این استان را شیرین کند ، آنجا که آزاده سرافراز آقای جعفر زمردیان در برنامه ماه عسل حاضر شد و چگونگی اسارت و برگشت افتخار آمیز و حیرت انگیز خود را توصیف نمود و اینکه پس از حضور بر مزار خود که چهار سال بود بنام و یاد وی هفتم و چهلم و سال می گرفتند حاضر شد و پس از آن بهت اقوام را در آورد که این شهید سرافراز متعلق به کدام مادرنسبی است ؟ چرا که همه مادران ایران افتخار وجود چنین فرزندانی را داشتند و این شهید حتی پس از مراجعت آزاده سرافراز نیز غریب آن دیار نبود اما بهر حال این بدن مطهر متعلق به کدام خانواده ایرانی است و آنها با چه سرنوشتی مواجه هستند و البته گفت که تلاش خودش را برای شناسایی درحد توان انجام داده است اما بهر حال سهل انگاری یا بی دقتی ها یا ضرورت ایجاد هیجان ها و معجزه ها یا تاثیر رسانه ملی سوژه های دیگری است که دراین شناسایی رخ نمود و به هر حال خانواده شهید خرم جاه را در استان البرز شناسایی کرد تا این استان بار دیگر بر افتخارات خود بیفزاید و ذهن های به غلط رفته از حماسه های این مردم را اصلاح کند که کرج همچنان پایگاه دلاوران لشکر حضرت سیدالشهداء و جایگاه و پایگاه خانواده های معظم شهداء ، ایثارگران و جانبازانی است که مرور هر کدام از آنها ، خاطرات تلخ و اتفاقی دیگر را می زداید . اما علاوه براین افتخار نمایه های دیگری را می توان از این واقعه جستجو کرد .

2- با شناخت خانواده های شهید و آزاده مذکور باید بار دیگر به یاد بیاوریم که بار اصلی جنگ و انقلاب بر دوش همان پابرهنه ها و طبقه های ضعیفی بود که بارها مورد افتخار و تعریف بنیانگذار انقلاب ،امام خمینی (ره ) قرار گرفتند .

3- آنچه بیاد می آوریم بسیاری از بچه های جنگ نوجوانان عاشقی بودند که برای رسیدن به شوق پرواز یا قرار گرفتن در صف لشکر خمینی (ره ) در اسناد سجلی ارائه شده برای ثبت نام، بسیار بزرگتر از هویت اسمی شان بودند همچنانکه روحشان و افکارشان قرار داشت سیر می کردند چنانچه شهید خرم جاه،متولد بهمن ماه 1351 بوده و اسناد سجلی وی سال 1347 را نشان می دهد .

4- جنگها همیشه دارای خاطرات ویژه ای هستند که به نحوی از سختی ها و مشکلات  جنگ حکایت می کنند و یا پس از سالها به نحوی آن را مرور می نمایند و نشان می دهد جنگ چه ناملایمات یا افتخاراتی داشته است، مانند رسیدن نامه سرباز جنگ دوم جهانی پس از 50 سال به خانواده اش ، تاثیرات بمب اتم بر مردم هیروشیما و ناکازاکی پس از 70 سال ، رسیدن به جنازه شهید خرم جاه به خانواده پس از 27 سال ، تحویل دادن پلاک شهیدی دیگر به خانواده خرم جاه بعنوان شهید مفقود الاثر و...

صفحه اصلي| اخبار| ساختار نواحی دادسرا| جستجوی پیشرفته| نقشه سایت
© Hadid.ir, All rights reserved              .کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دادسرای عمومی و انقلاب کرج می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است