سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦

قرار تامین . . . نوعی- ریالی

 منبع :

 نويسنده : علی فرهادی ، دادستان عمومی و انقلاب کرج    ایمیل : dadsetan@hadid.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1390/08/14   ( آخرين ويرايش : 1390/08/14 )

قرار تامین . . . نوعی- ریالی

یکی از معضلاتی که معمولادر دوایر اجرای احکام مشاهده می گردد ، در خواستهای محکوم لهمی است که به لحاظ اطاله دادرسی و از طرفی عدم دسترسی به محکوم علیه امکان جبران خسارت وارده از محل تامین ماخوذه در سابقه نیست ، به طور مثال در احکام و دیات با لحاظ تغییر ریالی آن در هر سال ، با گذشت یک یا چند سال از صدور حکم ، امکان وصول خسارت کامل دیه به لحاظ تغییرات حاصله نیست ، یا در سایر احکام مانند کلاهبرداری از اموال و ... نیز چنین نواقصی مشاهده می گردد . به موجب قانون :

 الف : از محل تامین ماخوذه ابتدا باید ضرر و زیان شاکی خصوصی پرداخت گردد و این زمانی مصداق دارد که تامین اخذ شده پاسخگویی این ضرر و زیان باشد .

ب   : چنانچه مجازات متهم قصاص عضو ، یا تحویل نوع مال به محکوم له باشد ، با گذشت زمان نسبت به حکم ، تغییری در اجرا ایجاد نشده و محکوم له در هر زمانی آنچه را که مطلوب حکم است اجرا می نماید.

ج : در اکثر سوابق ،کسی که ضمانت می نماید از نوع و میزان مسئولیت خود تا پایان دادرسی و اجرای حکم اطلاع کامل یافته و مسئولیت شرعی خود را می داند . فرضاً در جایی که متهم مسئول پرداخت دیه متوفی باشد ، کفیل یا وثیقه گذار می داند که باید دیه یک نفر انسان را تقبل نماید و مبلغی که اکنون به وی تفهیم می گردد، مبلغ دیه در زمان اجرای حکم نیست و صرفاً توضیح کاملتر راجع به مسئولیت او است و به نوعی ابلاغی می گردد که ایشان مسئولیت یک دیه کامل مرد مسلمان را که اکنون چهارصد میلیون ریال است تقبل می نماید و اشاره به مبلغ صرفاً رفع ابهام از موضع است یا در جایی که از سارقی که ده عدد سکه طلا سرقت نموده ، مبلغ قرار علاوه بر اینکه متضمن الزامی برای حضور متهم است مبلغ خسارت را بر مبنای ریالی فعلی توضیح می دهد و الا مسئولیت ضامن در زمان پرداخت به ده عدد سکه طلا ي بهار آزادی می باشد . که سابقاً قیمت ریالی او برای رفع ابهام توضیح داده شده و اکنون اصل سکه یا قیمت روز آن را مسوول است .

نتیجه :

با توجه به اینکه به موارد اعلامی که ضامن از نوع خسارت اعم از دیه یا اموال ناشی از سرقت ، کلاهبرداری ، خیانت در امانت و ... مطلع شده وصرفاً قیمت فعلی اموال به وی تفهیم میگردد باید قرارهای صادره از ناحیه قاضی را نوعی دانسته و تفسیر به ریالی ننماییم خصوصاً  اکثر سوابقی که محکوم علیه حضور نمی یابد و ضامن اصرار بر رفع مسئولیت خود با پرداخت مبلغ قراردارد و باید قضات مبلغ ریالی خسارت رادر زمان اجرا با نوع آن احتساب نموده و با وصول آن از ضامن رفع مسئولیت نمایند. 

  علي فرهادي

دادستان عمومي و انقلاب كرج

صفحه اصلي| اخبار| ساختار نواحی دادسرا| جستجوی پیشرفته| نقشه سایت
© Hadid.ir, All rights reserved              .کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دادسرای عمومی و انقلاب کرج می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است