سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦  چاپ        ارسال به دوست

حدیدمنتشرکرد:

متن سخنان دادستان کرج در مراسم روز دفاتر اسناد رسمی

بنا برگزارش واحد خبری پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی وانقلاب کرج(حدید) دادستان شاکرمی با حضور درمراسم روز دفاتر اسناد رسمی مطالب مهمی را بیان نمود.
متن کامل سخنان ایشان بدین شرح است:
سخنم را با ترجمه آیه 282 سوره بقره آغاز کنم:
ای اهل ایمان چون به قرض و نسیه معامله کنید تا زمانی معین با سند و نوشته در میان باشد و بایست نویسنده درستکاری معامله میان شما را بنویسد و از نوشتن اِبا نکنید که خدا به وی نوشتن آموخته پس باید بنویسد و مدیون امضاء کند و از خدا بترسد از آنچه مقرر شده چیزی نکاهد .....
به مصداق آیه شریفه ای که زینت بخش مجلس ماست، ثبت اعمال و وقایع حقوقی از الزامات منصوص شریعت محمدی(ص) است.
هر چند در گذشته تاریخ ثبت وقایع حقوقی طبق دستور حمورابی دارای سابقه حقوقی است لکن الزامی بودن آن از مفاخر شریعت اسلام است. در طول زمان تنظیم اسناد بین مسلمین جایگاه خاصی داشته معمولاً فقهای عظیم شأن خودشان اسناد را می نوشتند، اسنادی در خصوص وقف ، بیع ، اجاره ، صلح ، ورقه نکاحیه ، وصیت نامه ؛ همگی از شاهکارهای ادبی ، علمی و هنری و دینی می باشد.
در نظام حقوقی مدرن ایران ، سابقه ثبت اسناد به اوایل دوران پهلوی اول می رسد که با اقتباس از نظام حقوقی غرب از مجله پلزیک و فرانسه آغاز شد.
قانون ثبت اسناد و املاک در سال 1310 در ایران از نظام غرب کپی برداری شد. مواد 46 ، 47 ، 48 همان قانون تنظیم اسناد نسبت به اعمال و وقایع حقوقی را در مراجع و محاضر رسمی نوعاً الزامی و در برخی موارد اختیاری مؤکد اعلام شد.
در هر حال حاکم بلامنازع در روابط حقوقی مردم اسناد رسمی ثبت شده در مراجع خاص بوده و هست حتی مقامات و مراجع قضایی و اداری در مقام انجام وظیفه مکلف به پذیرش آثار اسناد رسمی ثبت شده بوده و توسل به طرق و معاذیر که به نحوی موقعیت اسناد رسمی را مخدوش که قابل قبول نیست.
شارحین قوانین در مقام مقایسه جایگاه مقررات ثبتی با سایر قوانین ، مقررات ثبتی را نوعاً مقررات شبه مدنی تعریف و نظام قضایی کشور در احکام و آرا صادره خود همین جایگاه را برای مقررات ثبتی بلکه فراتر از جایگاه مقررات ماهوی مدنی فرض نموده است.
دفاتر اسناد رسمی : نهاد مدنی و البته به قوه قضائیه برای تنظیم و ثبت رسمی اسناد است که بصورت مستقل و بدون وابستگی مالی به حاکمیت سیاسی اداره می شود. دفتر اسناد رسمی یک مرکز حقوقی و مدنی رابط حاکمیت و شهروندان است.
مهمترین کار این نهاد تأمین و تضمین امنیت حقوقی و اقتصادی جامعه است. سردفتر در رأس این نهاد شخصاً دارای مسئولیتی مستقل از دولت و قوای حاکم می باشد با تنظیم اسناد نقش بسزایی در کاهش مراجعات و وقوع اختلافات و بهداشت حقوقی جامعه دارد. و از طریق تثبیت مالکیت شهروندان بر اموال و دارائیهای خود و رسمیت بخشیدن به عقود و تعهدات و وصول برخی درآمدهای دولتی از دیگر کارهای این نهاد است. واگذاری بخشی از وظایف حاکمیتی به بخش خصوصی متخصص و متعهد و گزینش شده علاوه بر وقت در تنظیم اسناد موجب جلوگیری از شکایات علیه کارگزاران نظام می گردد.
انواع مسئولیتها :
انتظامی و اداری
مسئولیت کیفری جعل
مسئولیت مدنی تقصیر مدیر دفترخانه و سندی از اعتبار نیفتد
نظارت بازرسی کل ، ثبت اسناد ، امور اقتصادی و دارایی و بازرسی کانون نشان از اهمیت این وظیفه در دفاتر می باشد.
نقش خوبی در جلب اعتماد مردم ایفا کرده اند.
تخلفات :
1- تخلفات به ضرر مراجعین : شایع ترین اخذ حق تحریر اضافی از مشتریان.
2- تخلفات به ضرر دولت : کوتاهی در وصول حقوق دولتی نظیر مالیات و غیره.
مفاسد مخل نظم معاملات : تنظیم اسناد بدون حضور طرفین که جعل در اسناد رسمی شاخته می شود (ماده 100 قانون ثبت) همچنین موجب تهدید بهداشت حقوقی جامعه می گردد.
قانون پیش فروش آپارتمانها.
ساخت و سازهای غیرمجاز و لزوم کنترل آنها.
وظایف مختلفی در این قانون به عهده نهادهای مختلف گذاشته شده از جمله شهرداریها و نظام مهندسی ، شناسنامه فنی ساختمان لازم است از طریق متولیان امر صادر گردیده را تسهیل صدور اسناد فراهم گردد.


٠٩:٠٧ - دوشنبه ٢٨ دی ١٣٩٤    /    شماره : ١٩٥    /    تعداد نمایش : ١٣٩٠صفحه اصلي| اخبار| ساختار نواحی دادسرا| جستجوی پیشرفته| نقشه سایت
© Hadid.ir, All rights reserved              .کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دادسرای عمومی و انقلاب کرج می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است