سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦  چاپ        ارسال به دوست

دادستان شاکرمی در چهارمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی ومنابع طبیعی:

شهرداری‌ها کنترل و نظارت دقیقی بر ساخت و ساز غیرمجاز ندارند.

بنابر گزارش پایگاه خبری دادسرای عمومی وانقلاب کرج(حدید)چهارمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی در دادگستری کل استان البرز برگزار شد. در این جلسه که با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز، دادستان‌ها، روسای برخی ادارت و شهرداران شهرستان ها و نواحی مختلف استان برگزار می‌شد موضوع اجرای احکام آرای کمیسیون ماده 100 مورد بررسی قرار گرفت و هر یک از شهرداران با ارائه گزارشی روند و تعداد اجرا یا عدم اجرای احکام تخریب کمیسیون ماده 100 که را ارائه کردند.

در این جلسه حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج اظهار داشت: ساخت و ساز بی‌رویه و خلاف قانون، خلاف اصول شهرسازی، تعرض به اراضی ملی و طبیعی، تعرض به بستر رودخانه‌ها و تغییر کاربری اراضی زراعی و کشاورزی منجر به این شد که رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم قوه قضائیه دستوراتی را برای ساماندهی این نابسامانی‌ها صادر کنند که مسئولان موظف هستند این منویات را با حساسیت زیادی پیگیری کنند.

وی در ادامه به فعالیت پلیس ساختمان اشاره کرد و گفت: باید نیروی انتظامی در این زمینه همکاری داشته باشد؛ متاسفانه شهرداری‌ها کنترل و نظارت‌ها را به طور دقیق انجام نمی‌دهند و نیاز است تابلوی ساختمان که شامل متراژ و تعداد طبقات و دیگر اطلاعات ضروری است در مقابل ساختمان در حال احداث نصب شود تا پلیس ساختمان بتواند وضعیت را کنترل کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با اشاره به لزوم تعیین وضعیت اراضی در حریم شهر تصریح کرد: برخی زمین‌ها در حریم شهری مربوط به باغات یا اراضی کشاورزی است که جهاد کشاورزی این اختیار را دارد با اجرای قانون، اجازه ساخت و ساز در این اراضی را ندهد و با ساخت و سازها مقابله کند؛ ولی با توجه به محدودیت امکانات نیاز است که شهرداری‌ها نیز همکاری کنند و امکانات خود را در اختیار جهاد کشاورزی قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید تکلیف اراضی بزرگ در سطح شهرها هم معلوم شود گفت: شهرداری بعد از تعیین وضعیت مالکیت این نوع اراضی، در صورت معلوم نبودن مالک، اجازه ساخت و ساز در این اراضی را ندهد و در صورتی که مالک شناسایی شده از مالک بخواهد ملک خود را محصور کند و کنترل لازم را داشته باشد.

شاکرمی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی در مواردی که سلامتی مردم تحت تاثیر قرار دارد سخت گیری می‌کند، اظهار داشت: از شهرداران و شرکت‌های خدماتی می‌خواهیم که طرح تفصیلی را اجرایی کنند و در کنار آن، رعایت اصول فنی و آیین نامه 2800 در ساختمان‌سازی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی همچنین متذکر شد: با وجود اجرای قانون پیش فروش ساختمان در استان البرز هنوز معامله‌ای برای ثبت در دفاتر ارجاع نشده که این موضوع به این دلیل است که شهرداران و نظام مهندسی، شناسنامه فنی ساختمان را صادر نمی‌کنند و باید تدبیری اتخاذ کنند تا روال امور تسریع شود.


٠٨:٢٢ - دوشنبه ٢٨ دی ١٣٩٤    /    شماره : ١٩٢    /    تعداد نمایش : ١٣٩٣صفحه اصلي| اخبار| ساختار نواحی دادسرا| جستجوی پیشرفته| نقشه سایت
© Hadid.ir, All rights reserved              .کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دادسرای عمومی و انقلاب کرج می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است